Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Birimi

2024-2025 Erasmus Personel Hareketliliği İlanı - Eğitim Alma Hareketliliği

.

2023-1-TR01-KA131-HED-0000117118 numaralı Erasmus KA131 Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği başvuruları 24 Haziran 2024 tarihinde başlamaktadır. Başvuru ve seçim süreci aşağıdaki takvime uygun olarak ilerleyecektir.

 

Başvuru Başlangıç

24.06.2024

 

Başvuru Bitiş

2.08.2024

 

Sonuç Açıklama

8.08.2024

 

İtiraz Süreci

9.08.2024

14.08.2024

Kesin Sonuç Açıklama

16.08.2024

 

 

Hareketliliğe Uygun Tarih Aralığı: 16.09.2024 - 18.07.2025

 

Eğitim Alma faaliyetinin gerçekleştirileceği kurum ve faaliyet, kişinin istihdam edildiği mesleki alanıyla doğrudan ilişkili ve mesleki gelişimine katkıda bulunacak nitelikte olmalıdır.

Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği; Türkiye Ulusal Ajansı tarafından idari görevlerde bulunan personelin önceliklendirildiği bir hareketlilik türüdür. Üniversitemizde görev yapan idari personel ve akademik personel olsa dahi ders vermeyip tam zamanlı olarak idari görevlerde bulunan Öğretim Görevlileri (eski adı ile uzman kadrosu) bu kapsamda puan önceliğine sahiptir. Ders veren akademik personel bu önceliklendirmeden faydalanamaz.

Adayların aşağıdaki açıklamaları dikkatle okuması ve başvurusunu bu kurallar doğrultusunda gerçekleştirmesi önemle rica olunur. Sürecin daha sağlıklı yürütülmesi ve tüm destek taleplerine hızlı, eşit, şeffaf ve kayıt altında cevap verilebilmesi için tüm sorularınız ve destek taleplerinizi lütfen erasmuspersonel@comu.edu.tr adresine e posta göndererek belirtiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır.

Üniversitemizin 7 kişilik hibeli eğitim alma hareketliliği kontenjanı bulunmaktadır.

Başvurular çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Ayrıca ofise bir belge teslim edilmesine gerek yoktur. Başvuru sistemi ve sisteme ilişkin rehber internet sitemizde duyurulacaktır.

Katılımcıların; 18 Temmuz 2025 tarihinde hareketlilikleri tamamlanacak şekilde kabul mektuplarını almaları ve başvuru esnasında sunmaları gerekmektedir. Katılımcılar; 16 Eylül 2024 - 18 Temmuz 2025 arası herhangi bir tarihte hareketlilik gerçekleştirilebilir. Bu tarihin ertelenmesi ya da kazanan adayların haklarının ileri bir tarihe ertelemesi mümkün değildir.

Kabul mektupları bu tarihler arasında belirlenecek 5 gün için alınmalıdır. Adaylara 5 gün hibe desteği verilecektir.

Adayların puanları hesaplanırken kullanılacak olan eğitim düzeyi, kıdem vb. bilgileri 07 Haziran 2024 tarihindeki halleri dikkate alınacaktır.

Erasmus Personel Eğitim Alma Programına çevrimiçi olarak başvuru yapılmaktadır. Çevrimiçi başvuru sistemi Türkiye Ulusal Ajansı’nın yönetiminde olup E Devlet aracılığı ile giriş yapılabilmektedir. Başvuru esnasında mutlaka kanıtlayıcı belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Aksi halde ilgili kriterden puan almak mümkün olmayacaktır. Koordinatörlüğümüzün sisteme belge yükleme ya da değiştirme yetkisi bulunmamaktadır.  Bu belgeler ilgili kriterden puan almaya hak kazandığınızı açık bir şekilde göstermelidir. Türkiye Ulusal Ajansı yetkilileri sistem üzerinde bu belgeleri kontrol edebilmektedir.

Kriterlerden puan kazanmanızı sağlayacak belgeler;

 • Geçmiş Hareketlilik Bilgileri için; koordinatörlüğümüz tarafından rehber ile birlikte yayınlanacak geçmişte hareketlilik yapmış kişiler ve bölümler listesi
 • Kıdem Puanı için; adaylar ÜBYS üzerinden “Kişisel Personel İşlemleri” menüsü altında “Görev Belgesi Talep Et” seçeneği ile gerekli belgeye ulaşabilirler.
 • Eğitim bilgileri için, Adaylar son mezun oldukları eğitim kurumu diplomasını yüklemelidir
 • Yabancı dil puanı için; Sınav sonuç belgeniz
 • Şehit ve Gazi yakını, engelli personel, depremzede gibi kriterler için; Başvuru kriterlerinde açıklanan ve Ulusal Ajans tarafından belirlenen belgeler

Sisteme yüklenmelidir. Koordinatörlüğümüzün sisteme belge yükleme ya da değiştirme yetkisi bulunmamaktadır. İlgili belge yüklenmediği takdirde kriterden puan almak mümkün değildir.

Eğitim Alma Hareketliliğine Katılabilme Şartları:

 • Personelin anlaşmalı olunan bir yükseköğretim kurumundan kabul mektubu alması gerekmektedir.
 • Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin güncel bilgilerini aşağıdaki adresten bulabilirsiniz;

https://erasmus.comu.edu.tr/ikili-anlasma/anlasma-listesi-aktif-r150.html

 • Kabul mektubu aşağıdaki nitelikleri içermelidir. Bunları içeren bir e posta da olabilir;
  • Eğitim alma Hareketliliğine dair olduğu net bir şekilde belirtilmelidir. Sadece “Personel Hareketliliği” ya da “Ders Verme” hareketliliğini içeren e postalar kabul edilmeyecektir.
  • Karşı kuruma kabul mektubu için yazılan talepte mutlaka adayın Üniversitemizdeki iş tanımı olmalı ve bu iş tanımı kapsamında bir eğitim alma hareketliliği talep edilmelidir. Kabul mektubunda bu eğitim kapsamı mutlaka belirtilmelidir.
   • Örneğin; Üniversitemizde muhasebe ile ilgili işlerde çalışan bir personel, kabul mektubu için gönderdiği e postada bunu belirtmeli ve kabul mektubunda da alınacak eğitimin muhasebe kapsamında olacağı belirtilmelidir.
   • Örneğin; Üniversitemiz hastanesinde tıbbi görüntüleme alanında çalışan bir personelimizin kabul mektubunda da karşı kurumun hastane ya da Tıp Fakültesi’nde konu ile ilgili bir eğitim alacağı net bir şekilde belirtilmelidir.
  • Hareketliliğin tarihi ya da akademik yıl ve dönemi net bir şekilde belirtilmelidir. Bu tarihler başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından hareketlilik öncesi karşı kurumun da onayı ile değiştirilebilir.
  • Örnek bir kabul mektubu buradan indirilebilir.
  • Karşı kurum sizden Mobility Agreement for Training Staff Exchange Formu nu doldurup göndermenizi isteyebilir. Bu form sizin hareketlilik, iş tanımı, alacağınız eğitim programı gibi detayları içerecek şekilde doldurulmalı ve imzalamanız ardından karşı kuruma gönderilmelidir. Bu belgenin karşı kurum tarafından imzalanmış hali de kabul mektubu yerine geçecektir.

 

Seçim Prosedürü ve Kriterleri:

Üniversitemiz Rektörlüğünce oluşturulan komisyon tarafından Ulusal Ajans'ın önerileri doğrultusunda hazırlanan "Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği Başvuruları"nın değerlendirme aşamasında kullanılacak seçim kritlerleri; Üniversitemiz 31.05.2024 tarih ve 13 sayılı Senato Kararı ile güncellenerek kabul edilmiştir. Adayların bu kriterleri dikkatle okuması tavsiye edilmektedir. Seçim sürecinde bu kriterler haricinde başka bir etken bulunmamaktadır.

Seçim kriterleri ve Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki adresten ulaşılabilmektedir.

Bu bilgiler ışığında başvuru süreciniz sorunsuzca ilerleyecektir.

https://erasmus.comu.edu.tr/giden-personel/egitim-alma-hareketliligi-genel-bilgi-r71.html

Hibesiz Hareketlilik:

Erasmus Hareketlilik Faaliyetlerinden Hibesiz olarak faydalanmak da mümkündür. Hibesiz hareketlilik yapılabilmesi için adayın ilgili başvuru döneminde bir başvurusu bulunmalıdır. Her yıl düzenlenen Ders Verme Hareketliliği ilanına başvurmamış adayların hibesiz hareketlilik yapması mümkün değildir.