Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Birimi

Erasmus Konsorsiyum Projeleri Staj Hareketliliği Başvuruları Başlamıştır!

Başvuru Süreci ile İlgili Önemli Detaylar

2024/2025 Akademik Yılı Staj Hareketliliği başvuru kılavuzu için tıklayınız. 

Lütfen aşağıda yazılan bilgileri dikkatlice okuyunuz.

Staj hareketliliği ile ilgili tüm başvuru, seçim ve yerleştirme işlemleri Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yapılandırılan E-devlet kapısı üzerinden ve çevrimiçi olarak yürütülecektir. Başvurular turnaportal.ua.gov.tr adresi aracılığıyla konsorsiyum staj hareketlilikleri için iki ayrı başvuru şeklinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecektir.

Adayların T.C. Kimlik Numaraları ile e-Devlet Başvuru Portalı’na giriş yaparak  AYBÜ Konsorsiyumu için “ERASMUS+ KA131 (Konsorsiyum - AYBÜ) ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU İLANI (2023 YILI KONSORSİYUM PROJESİ / 2023-1-TR01-KA131-HED-000147173)”; TÜB Konsorsiyumu için “ERASMUS+ KA131 (Konsorsiyum - TÜB) ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU İLANI (2023 YILI TURİZM KONSORSİYUMU PROJESİ / 2023-1-TR01-KA131-HED-000164186)” sayfasına erişim sağlamaları ve başvuru işlemlerini sırasıyla gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

Başvuru Portalı, 24 Nisan 2024, saat 08:00 - 8 Mayıs 2024 saat 17:00 tarihleri arasında açık kalacak, belirtilen tarih ve saatten sonra sisteme başvuru ya da belge girişi yapılamayacaktır. Posta yoluyla, ÜBYS üzerinden veya Erasmus Ofisine şahsen başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru belgelerinin (transkript, dil belgesi, staj için kabul mektubu vs) Başvuru Portalı’nın turnaportal.ua.gov.tr ilgili bölümüne yüklenmesi gerekmektedir. Çevrimiçi başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve başvuru belgelerinin çevrimiçi olarak yüklenebilmesi için belirlenen tarih aralığına titizlikle uyulması, son gün ve saatlere bırakılmaması gereklidir.

Henüz bir dönemlik Genel Not Ortalaması oluşmamış (ara dönemde kaydolmuş) Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri, mezun oldukları öğrenim seviyesine ait mezuniyet GNO’su ile başvuru yapabilirler. Başvuru esnasında bir önceki öğrenim kademesine ait mezuniyet transkript belgesi .pdf olarak Öğrenim ve Staj başvurusu için Turna Portal sistemine yüklenmelidir.

Sistemde öğrenim bilgilerinizin çoğu otomatik olarak e-Devlet sistemi üzerinden çekilecektir. “Dönem” ve “Öğrenci Numarası”nı manuel olarak yazmanız beklenmektedir. Öğrenci Numaranızı doğru yazdığınızdan emin olunuz. Hangi dönemde okumakta iseniz dönem bilginizi o şekilde yazınız.

Staj hareketliliğinde dönem tercihini hareketlilik gerçekleştirmek istediğiniz ve staj kabul mektubunuzda yer alan hareketlilik tarihlerini gözeterek güz, bahar veya yaz olarak işaretleyebilirsiniz. 

Staj hareketliliğinde başvuru sırasında "Kabul Mektubu" sunmak zorunludur. Staj kabul mektubu imzalı ve mühürlü olmak zorundadır.

Staj yapmak istenilen kurum sistemde yer almıyor ise başvuru sisteminde “Tercih Bilgileri” kısmında ekrandan talep edilen bilgileri girerek kurumu sisteme tanımlayabilir ve tercihinizi ekleyebilirsiniz.

Engelli öğrencilerimizin engelli olduklarını gösteren belgeyi sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Şehit ve Gazi çocukları ilgili belgeyi temin ederek sisteme yüklemelidir.

2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu Kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından hakkında 2828 ve 5395 sayılı Kanun uyarınca koruma, bakım veya barınma kararı olduğuna dair yazıyı sisteme yüklemeleri gerekecektir.

Kendileri veya 1. derece yakınları AFAD’dan afetzede yardımı aldığını kanıtlayan öğrencilerimiz AFAD’dan afetzede yardımı alındığını gösteren belge, İkametgah belgesi, Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Aile) belgelerini yüklemeleri gereklidir.

Üniversitemizde YTB burslusu olarak öğrenim gören öğrencilerin Erasmus+ Hareketliliği programına başvurmaları halinde bu öğrencilerin başvuruları alınacak; hareketlilikten yararlanmaya hak kazanmaları halinde ilgili öğrenciler YTB burslarının kesileceğini bildiklerine ve bunu kabul ettiklerine dair dilekçelerini başvuru sistemine yüklemeleri gerekecektir.

Daha önce Erasmus+ faaliyetinden faydalandıysanız başvuru sisteminde hangi eğitim kademesinde faydalandığınızı belirtmelisiniz. 2024/2025 Akademik Yılı Staj Hareketliliğine seçilmiş olup henüz hareketliliğini gerçekleştirmeyen öğrencilerin faaliyetleri de daha önce faaliyetten yararlanma olarak kabul edilir.

Aynı tarihlerde ilana çıkılarak başvuru alınacak olan diğer konsorsiyum projelerine de başvuru durumunda öğrencilerin Öncelik Dilekçesi yükleyerek hangi konsorsiyum projesini öncelikli olarak tercih ettiklerini belirtmeleri gerekir. Önceliklendirilmeyen konsorsiyum projesinde Erasmus başvuru puanından -10 puan düşülür.

ÇOMÜ Erasmus Yabancı Dil Sınav sonucunu kullanacaksanız puanınızı yazıp, boş bir belge yüklemeniz yeterlidir. Kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarından herhangi birini kullanacaksanız da mutlaka sisteme sınav sonuç belgenizi yüklemelisiniz. 

Başvuru sisteminde iletişim bilgilerinizi doğru ve eksiksiz şekilde giriniz. Başvurunuz ve sonrasındaki süreçte ilgili formda yer alan bilgiler kullanılacaktır.

Başvurunuzu eksiksiz şekilde tamamladıktan sonra Başvuruyu Tamamla seçeneğini tıklayınız. Başvurunuzun durumunu “Başvurularım” sekmesinden kontrol edebilirsinizBaşvuru durumu “Tamamlanmış” olarak görünen başvurular, başarı ile gönderilmiştir.

Başvuru dönemi boyunca sisteme kaydetmiş olduğunuz e-posta adresinizi mutlaka kontrol ediniz. Bu dönem boyunca tarafımızdan gönderilmiş tüm e-postalar resmi bildirimdir.

Başvuru yoğunluğu göz önünde tutularak başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek soru veya sorunlar ile ilgili erasmusogrenim@comu.edu.tr e-posta adresini kullanmanız önem arz etmektedir. Sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için destek sadece e-posta yolu ile sağlanacaktır.

Staj hareketliliği ile ilgili önemli detaylara ulaşmak için tıklayınız.