Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Birimi

Eğitim Alma Hareketliliği Başvuru Rehberi

 1. Öncelikle ÜBYS'ye giriş yaparak başvurularda kullanacağınız "Görev Belgesi"ni talep ediniz. İmzalanmış Görev Belgesi başvurunuzun bir kaç aşamasında gerekecektir. Görev Belgesine ulaşmak için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.
 2. Başvuru sistemine e devlet aracılığı ile giriş yapınız. https://turnaportal.ua.gov.tr/
 3. Sol menüdeki “Başvurularım” Sekmesine tıklayınız.
 4. "2024 ÇOMÜ Personel Eğitim Alma hareketliliği"  ilanında sağ taraftaki mavi düğmeye tıklayınız.
 5. Açılan “Başvuru Onay Formu”nu dikkatle okuyunuz. Ardından “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyerek “Devam Et” düğmesine tıklayınız.
 6. Açılan sayfada kişisel bilgileriniz bulunmaktadır. Buradaki dezavantajlı gruplar seçeneklerini gerekliyse işaretleyiniz. Herhangi bir dezavantajlı gruba dahil değil iseniz bu kutuları işaretlemeden “İleri” tuşu ile devam ediniz. Dezavantajlı gruplar için gerekli belgeler için puanlama kriterlerini inceleyebilirsiniz.
 7. Kadronuzun bulunduğu Birimi seçiniz. Vatandaşı olduğunuz ülkeye hareketlilik gerçekleştireceksiniz ilgili seçeneği işaretleyiniz.
 8. Tercih listesinde sadece “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi” seçeneğini göreceksiniz. Gerçek tercihiniz kabul mektubunuzu aldığınız üniversite olacaktır. Bu belgeyi başvurunun ileriki aşamalarında yükleyeceksiniz. Bu üniversite ile mutlaka anlaşma olması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için ilan açıklamalarını ve ilan duyurusunu inceleyebilirsiniz.
  • Tercih Listesinde “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini seçiniz. Ve “1. Tercihinize ekleyin” tuşuna tıklayınız. Tercihiniz kaydedilmiş olacaktır.
  • Daha önce Erasmus Personel Hareketliliğinden faydalandıysanız ilgili kutuyu işaretleyiniz.
  • Hareketliliğinizi tarihine göre dönem tercihinizi işaretleyiniz.
 9. İletişim Bilgilerinizi girerek ilerleyiniz.
 10. Bu kısımda puanınızı belirleyecek sorular bulunmaktadır.

Yabancı Dil puanınız var ise bu kısma puanınızı giriniz ve yan tarafta göreceğiniz mavi “yükle” tuşu ile sınav sonuç belgenizi yükleyiniz. Eğer yabancı dil puanınız yok ise herhangi bir işaretleme yapmayınız.

Tamamlanmış öğrenim seviyenizi giriniz ve yan tarafta göreceğiniz mavi “yükle” tuşu ile mezuniyet belgenizi yükleyiniz. ÜBYS üzerinden alacağınız "Görev Belgesi"nde de tamamlanmış öğrenim seviyeniz bulunmaktadır. Bu belgeyi de yükleyebilirsiniz. Eğer tamamlanmış öğrenim seviyeniz seçeneklerden biri değil ise herhangi bir işaretleme yapmayınız.

Üniversitemizde çalışmaya başladığınız tarihi giriniz ve yan tarafta göreceğiniz mavi “yükle” tuşu ile daha önce almış olduğunuz görev belgesini yükleyiniz.

2014 Yılı sonrasında (01.01.2015 ve sonrasında) Erasmus KA131 (KA103) Personel Hareketliliği Gerçekleştirdiniz mi?

Bu soruyu yanıtlamadan ilerleyemezsiniz. Geçmiş hareketlilikleri buradan indirebileceğiniz “Geçmiş Personel Hareketlilikleri” belgesi ile görebilirsiniz. Uygun seçeneği seçtikten sonra yan tarafta görünecek olan mavi “yükle” seçeneği ile indirmiş olduğunuz "Geçmiş Personel Hareketlilikleri Belgesini" yükleyiniz. Ardından “İlerle” tuşuna basarak başvurunuza devam ediniz.

İdari Personel ya da idari pozisyonlarda tam zamanlı olarak görev yapan akademik personel misiniz? Eğer bu koşula uygun bir personel iseniz Evet seçeneğini işaretleyiniz ve yan tarafta görünecek olan mavi “yükle” seçeneği ile ÜBYS'den almış olduğunuz Görev Belgesi'ni yükleyiniz

Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği; Türkiye Ulusal Ajansı tarafından idari görevlerde bulunan personelin önceliklendirildiği bir hareketlilik türüdür. Üniversitemizde görev yapan idari personel ve akademik personel olsa dahi ders vermeyip tam zamanlı olarak idari görevlerde bulunan Öğretim Görevlileri (eski adı ile uzman kadrosu) bu kapsamda puan önceliğine sahiptir. Ders veren akademik personel bu önceliklendirmeden faydalanamaz.

Ardından “İlerle” tuşuna basarak başvurunuza devam ediniz.

 

11. Karşı kurumdan alınmış kabul mektubunuzu yandaki “Yükle” tuşuna basarak yükleyiniz. Örnek bir kabul mektubu için tıklayınız. Aşağıdaki şartları sağlayan bir Kabul mektubu olmadan başvuru yapmanız mümkün değildir.

Kabul mektubu aşağıdaki nitelikleri içermelidir. Bunları içeren bir e posta da olabilir;

 • Eğitim alma Hareketliliğine dair olduğu net bir şekilde belirtilmelidir. Sadece “Personel Hareketliliği” ya da “Ders Verme” hareketliliğini içeren e postalar kabul edilmeyecektir.
 • Karşı kuruma kabul mektubu için yazılan talepte mutlaka adayın Üniversitemizdeki iş tanımı olmalı ve bu iş tanımı kapsamında bir eğitim alma hareketliliği talep edilmelidir. Kabul mektubunda bu eğitim kapsamı mutlaka belirtilmelidir.
  • Örneğin; Üniversitemizde muhasebe ile ilgili işlerde çalışan bir personel, kabul mektubu için gönderdiği e postada bunu belirtmeli ve kabul mektubunda da alınacak eğitimin muhasebe kapsamında olacağı belirtilmelidir.
  • Örneğin; Üniversitemiz hastanesinde tıbbi görüntüleme alanında çalışan bir personelimizin kabul mektubunda da karşı kurumun hastane ya da Tıp Fakültesi’nde konu ile ilgili bir eğitim alacağı net bir şekilde belirtilmelidir.
 • Hareketliliğin tarihi ya da akademik yıl ve dönemi net bir şekilde belirtilmelidir. Bu tarihler başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından hareketlilik öncesi karşı kurumun da onayı ile değiştirilebilir.
 • Örnek bir kabul mektubu buradan indirilebilir.
 • Karşı kurum sizden Mobility Agreement for Training Staff Exchange Formu nu doldurup göndermenizi isteyebilir. Bu form sizin hareketlilik, iş tanımı, alacağınız eğitim programı gibi detayları içerecek şekilde doldurulmalı ve imzalamanız ardından karşı kuruma gönderilmelidir. Bu belgenin karşı kurum tarafından imzalanmış hali de kabul mektubu yerine geçecektir.

 

Bu sayfadaki bilgileri kontrol etmenizin ardından “Başvuruyu Tamamla” seçeneğine tıklamanız ile birlikte başvurunuz tamamlanacaktır.

Koordinatörlüğümüz başvurunuzu kontrol edecek ve size bir onay e postası gönderecektir.

Belgelerinizdeki herhangi bir eksik ya da hata durumunda bu belgeleri yenileyebilmeniz için başvurunuz iade edilecektir. Eğer kanıtlayıcı belge sağlayamıyor iseniz ilgili kriterden puan alamadan başvurunuz değerlendirilecektir.

Başvuruların son haftası yoğunluk oluşacaktır. Son hafta yapılan başvuruların belge kontrolleri, başvuru tarih aralığının dışına sarkabilmektedir. Böyle bir durumda başvurunuzda ya da belgelerinizde olan bir problemin düzeltilmesi için zaman kalmayacak; bu durum hatalı belge olan kriterden puan alamamanıza ya da başvurunuzun geçersiz olmasına sebep olabilir.

Adaylarımızın başvurularını son haftaya bırakmadan yapması tavsiye edilmektedir.

Tüm adaylarımıza başarılar dileriz.