Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü

Erasmus+ (KA107)

Erasmus+ KA107 (International Credit Mobility-ICM) Programı Nedir?

Erasmus+ program ülkeleri ile ortak ülkeler arasında öğrenci ve personel değişimini sağlayan proje temelli bir değişim programıdır.

Erasmus+ KA107 proje başvurusu tek bir proje şeklinde yapılmaktadır. Başvuru döneminden önce anlaşma sağlamış bölümler, diğer teknik kriterleri (teknik kriterler için lütfen tıklayınız) de yerine getirdiklerinde ÇOMÜ Erasmus Kurum Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen proje başvurusuna dahil edilirler.

Ortak Ülkeler: Ortak Ülkeler, program ülkeleri dışında kalan, aşağıda isimleri verilen ülkelerdir.

 • Batı Balkan Ülkeleri: Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova
 • Doğu Ortaklığı Ülkeleri: Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna (uluslararası hukuk ile tanınan)
 • Güney Akdeniz Ülkeleri: Cezayir, Fas, Filistin, İsrail, Libya, Lübnan, Mısır, Suriye, Tunus, Ürdün
 • Rusya Federasyonu: Rusya (uluslararası hukuk ile tanınan)
 • Asya Ülkeleri: Afganistan, Bangladeş, Butan, Çin, Endonezya, Filipinler, Hindistan, Kamboçya, Kuzey Kore, Laos, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Tayland, Vietnam
 • Orta Asya Ülkeleri: Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan
 • Latin Amerika Ülkeleri: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Venezuela
 • Güney Afrika: Güney Afrika
 • Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri: Angola, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Cibuti, Comoros, Cook Adaları, Çad, Doğu Timor, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Fiji, Fildişi Sahili, Gabon, Gambiya, Gana, Gine Cumhuriyeti, Gine-Bissau, Grenada, Guyana, Güney Sudan, Haiti, Jamaika, Kamerun, Kenya, Kiribati, Kongo (Brazavil), Kongo (Kinşasa), Lesotho, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Marshall Adaları, Moritanya, Mauritius, Mikronezya, Mozambik, Namibya, Nauru, Nijer, Nijerya, Niue, Orta Afrika Cumhuriyeti, Palau, Papua Yeni Gine, Ruanda, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Solomon Adaları, Somali, St. Kitts ve Nevis, Sudan, Surinam, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Yeşil Burun, Zambiya, Zimbabve
 • Diğer Sanayileşmiş Ülkeler (Asya): Avustralya, Brunei, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Makao, Singapur, Tayvan, Yeni Zelanda
 • Diğer Sanayileşmiş Ülkeler (Amerika): Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Şili, Uruguay
 • Orta Doğu Ülkeleri: İran, Irak, Yemen

Önemli not 1: Program kuralları gereği, Asya, Orta Asya, Latin Amerika, Güney Afrika, Orta Doğu ile Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkelerine, ülkemizden hibeli olarak sadece personel ve doktora düzeyinde öğrenci gidebilir. Başka bir ifade ile bu ülkelere hibeli olarak ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisi gönderilmesi mümkün değildir. Diğer taraftan, söz konusu ülkelerden gelecek öğrenci/personel için öğrenim kademesi vb. kısıt bulunmamaktadır.

Önemli not 2: Andora, Monako, San Marino, Vatikan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman ile hareketlilik gerçekleştirilememektedir.

Tarafsızlık ve Şeffaflık İlkesi

Program ve ortak ülke yükseköğretim kurumunda, hareketliliğe katılacak öğrenci ve personelin seçimi Rektör tarafından görevlendirilmiş bir seçim Komisyonu tarafından gerçekleştirilmeli ve bu Komisyon’un yaptığı seçimler tutanakla kayıt altına alınmalıdır.

Program ve ortak ülke yükseköğretim kurumu, bireysel yararlanıcıları belirleyen komisyonun seçim sürecinde çıkar çatışması durumlarını engelleyecek gerekli önlemleri almalıdır.

Program ve ortak ülke yükseköğretim kurumu, tahsis edilen hibe miktarının potansiyel yararlanıcıları göndermekte yetersiz kalması durumunda hibeyi (belirtilmiş ise proje başvuru formundaki dağılıma uygun olarak belirtilmemişse fakülte/bölüm/birimlere adil olarak) dağıtabilir. Dağıtım usulü ve dağıtımda esas alınacak ölçütler, düzenleyici bir üst metinle (rektörlük, yönetim kurulu, senato kararı vb.) belirlenir ve ilan edilir.

Program ve ortak ülke yükseköğretim kurumunun, her fakülte/bölüm/birim için başvuru formunda belirtilen ya da kurumlar arasındaki protokole göre ayırdıkları öğrenci ve personel hareketliliği kontenjanlarını başvuru aşamasında ilan etmesi gerekmektedir.

Fakülte/bölüm/birimlerden belirlenen kontenjan dâhilinde başvuru olmaması veya seçilen kişilerin vazgeçmeleri durumunda açıkta kalan kontenjanların farklı fakülte/bölüm/birimlere yine adil ve şeffaf bir şekilde dağıtılması mümkündür

Kurumlararası Anlaşmalar      

İki yükseköğretim kurumu arasında gerçekleştirilecek öğrenci öğrenim ve personel ders verme faaliyetleri için kurumlararası anlaşma imzalanması gerekmektedir. (Anlaşma formu için tıklayınız)

İki yükseköğretim kurumu arasında gerçekleştirilecek öğrenci staj ve personel eğitim alma faaliyetleri için ise kurumlararası anlaşma imzalama zorunluluğu bulunmamaktadır.

          

İKİLİ İŞBİRLİĞİ 

Erasmus+ KA107 programı ile birlikte karşı kurum ile ikili işbirliği protokolünün gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz. Dünyanın her yerinden farklı ülkelerden üniversiteler  ile işbirliği anlaşmaları çeşitli protokollerle imzalanır ve  bu anlaşmalar  çerçevesinde çok sayıda öğrenci ve akademik personel değişimi gerçekleştirilebilir. Ayrıca konfresans, çalıştay, panel vb gibi etkinlikler de bu ikili işbirliği anlaşmaları çerçevesinde gerçekleştirebilmektedir. Bu anlaşmaların hibe desteklenmesi kurumların karşılıklı alacağı kararlar doğrultusunda belirlenmektedir.

Anlaşma hazırlık aşaması için lütfen tıklayınız.

Üniversitemizin güncel işbirliği anlaşma listesi için tıklayınız. 

Bilgi ve destek için;

Hasan Hakan BAŞARAN

hbasarancomu.edu.tr

Tel: +90 286 218 00 18 Dahili: 12009

 

 

Kaynak: Türkiye Ulusal Ajansı            

              Erasmus+ Programme Guide