Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü

Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği Başvuruları Başlamıştır

Erasmus+ Programı İdari Personel Hareketliliği Başvuruları

 

Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği başvuruları başlamıştır. Başvuru için;

http://www.kimoerasmus.com/comu/

Başvuru tarihleri

 20 Haziran  - 01 Temmuz 2016 (Başvurular saat 17:00 itibari ile sona erecektir)

Sonuçların açıklanması

 13 Temmuz 2016

İtiraz Süreci

13-18 Temmuz 2016 (saat 17:00 itibari ile sona erecektir)

Erasmus Personel Eğitim Alma Hareketliliği Türkiye'de Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda istihdam edilmiş herhangi bir personelin (hizmet alımı yoluyla kurumda istihdam edilmiş personel bu programdan faydalanamaz) en az 5 gün en çok 6 hafta süre ile AB üye ülkelerinden birinde eğitim almasına imkân sağlayan faaliyet alanıdır. Bu faaliyet aracılığı ile yükseköğretim kurumu personeli eğitim almak üzere bir yükseköğretim kurumuna gidebilmektedir.

Bu faaliyet kapsamında kişinin mevcut işi ile ilgili konularda sahip olduğu becerileri geliştirmek üzere çeşitli eğitimler alması mümkündür.

Erasmus Eğitim Alma Hareketliliğinden faydalanmak isteyen Üniversitemiz personelinin başvurularına yönelik bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

KONTENJAN

Ulusal Ajans tarafından Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliğinde kullanılmak üzere Üniversitemize ayrılan bütçe ile toplam 3 kişi bu programdan faydalanabilecektir. ''Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği''nden, ''Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği''ne başvuramayan idari personel yararlanacaktır. Seçilecek personel Üniversitemiz tarafından ön anlaşma yapılmış kurumlara gidebileceği gibi kendi imkanlarıyla davetiye aldığı kurumlara da gidebilecektir. Her iki durumda da toplam gidebilecek personel sayısının 3 kişiyi geçmemesi planlanmaktadır. Seçilen personelin hareketliliğini 5 gün eğitim ve 2 gün yolculuk (gidiş-dönüş) 30 Eylül 2016 tarihinde tamamlanacak şekilde geçirmesi beklenmektedir.

2015/2016 Akademik Yılında Ulusal Ajans tarafından yapılan değişiklikler:

1. Ülkelere göre verilen günlük/haftalık hibe miktarlarında değişikliğe gidilmiştir. Yeni hibeler aşağıdaki şekildedir;

resim754411

2.  Başvuru esnasında aday personel gitmek istediği üniversiteden almış olduğu "Kabul Mektubu"nu imzalı bir şekilde sunmalıdır. (Elektronik imzalar, taranmış kopyalar geçerlidir). Kabul mektubu için herhangi bir format bulunmamakla birlikte mektupta hareketliliğin tarihleri ve eğitim alma amaçlı olduğu açıkça belirtilmelidir.  

BAŞVURU PROSEDÜRÜ

Erasmus Personel Eğitim Alma Programından yararlanmak isteyen aday personel için başvuru prosedürü aşağıdaki gibidir:

1. Öncelikle gitmek istediğiniz Üniversiteyi belirleyiniz. Yukarıda belirtildiği gibi bir üniversiteyi başvuru esnasında seçebilmeniz için öncelikle o üniversiteye gitme talebinizi bildirip bir ön kabul almalısınız.

Ancak Erasmus Ofisi İtalya, Ancona'dan Marche Polytechnic University ile görüşerek idari pozisyonlardan başvuracak personelimiz için bir çalışma programı hazırlamış ve ön kabul almıştır.

Eğer bu üniversiteye gitmek üzere başvuru yapmayı düşünüyorsanız herhangi bir ön kabul almanız gerekmemektedir. Hareketlilik karşı Üniversite'nin idari personel ziyaret haftası kapsamında gerçekleşecek olup gidiş tarihinin değişmesi mümkün olmamaktadır.

 

Üniversite Adı

Ülke

Kontenjan

Görev Alanı

Kesin Hareketlilik Tarihi

Marche Polytechnic University

İtalya

En fazla 3 kişi

İdari Görevler

05-09 Eylül 2016

Eğer bu üniversite dışında bir üniversiteye gitmeyi düşünüyorsanız:

·         Aşağıdaki linkte yer alan fakültelere ait anlaşmalardan ''Personel Hareketliliği'' kontenjanı bulunan anlaşmalardan gitmek istediğiniz üniversiteyi seçiniz.

http://erasmus.comu.edu.tr/ksayfalar/sayfa/26/58/anlasma-listesi-aktif

·         Gitmek istediğiniz üniversitenin Erasmus ve Bölüm Sorumlularına email ile Erasmus Hareketliliğinden faydalanmak istediğinizi ve hareketliliği gerçekleşeceği tarihleri (30 Eylül 2016 tarihinde Türkiye'ye dönülmüş olmalıdır) yazarak ve anlaşmanız halinde "Kabul Mektubu"nun imzalanıp email ile geri yollanmasını isteyiniz.

2.  Başvuru başlangıç tarihinden itibaren Online Başvuru sayfasından "Personel Başvuru" bağlantısına tıklayın. Sisteme Kayıt Olun.

Başvuru Adresi:

http://www.kimoerasmus.com/comu/

 3. Online sisteme kayıt olurken Fakültenizi "İdari Birim" olarak seçmelisiniz. Eğer daha önce geçtiğimiz yıllarda online sistem üzerinden başvuru yaptıysanız, eski email adresinizi "Sisteme Giriş" seçeneğinden girerek  "Parolamı Unuttum" diyerek yeni şifre alabilir ya da yeni email adresi ile yeni bir profil oluşturabilirsiniz. 

3. E-mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini takip ederek online başvuru formunu doldurun.

4. "Başvuru Formu"nda yer alan "Başvuru Tipi" kısmında seçenek olarak "Eğitim Alma"yı işaretleyiniz.

5. "Tahmini Değişim Tarihi"ne "Kabul Mektubu"ndaki ilk eğitim alma gününüzü ya da  (eğer Marche Polytechnic University'ye gitmek istiyorsanız) 05.09.2016 tarihini yazınız

6. Başvuru formunda tercihlerinizi yaparken Eğitim Alma hareketliliğine açık anlaşmalar seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Gitmek üzere imzalı form aldığınız üniversitenin ismini işaretleyiniz. Karşı kurumdan gelen imzalı "Kabul Mektubu"nun elektronik halini "Dosya Seç"  alanına yükleyiniz.

7. Dosyanız yüklendiğinde kırmızı bir ünlem işareti ve yüklediğiniz dosyanın adı "Dosya Seç" butonunun altında gözükecektir

8. Başvuru formunun doldurulması ile ilgili sorular ve sorunlar için erasmuspersonel@comu.edu.tr adresine email yollayın.

9. Başvuru formunu sisteme yükledikten sonra e-mail adresinize gelen online başvuru formunun çıktısını alıp imzalayın.

10. Varsa yabancı dil sertifikanızı, belgenizi ekleyin.

11. Belgelerinizi Başvuru Dönemi tamamlanmadan Erasmus Birimi'ne iletiniz. (Rektörlük, B Blok, 5. Kat, Oda:518)

BAŞVURU VE SEÇİM TAKVİMİ

Başvuru tarihleri

 20 Haziran  - 01 Temmuz 2016 (Başvurular saat 17:00 itibari ile sona erecektir)

Sonuçların açıklanması

 13 Temmuz 2016

İtiraz Süreci

13-18 Temmuz 2016 (saat 17:00 itibari ile sona erecektir)

Not: Seçimlerde mülakat düzenlenmeyecektir.

SEÇİM PROSEDÜRÜ

Yapılan başvurular, Rektörlükçe oluşturulan bir komisyon tarafından, Ulusal Ajans'ın Erasmus Uygulama El Kitabı'nda belirtilen öncelikler dikkate alınarak belirlenmiş olan aşağıdaki kriterler esas alınarak değerlendirilir. Her başvuru sahibinin 40 taban puanına, aşağıdaki kriterlere göre aldığı puanın eklenmesiyle yapılan değerlendirme sonucunda kontenjan kadar ''Asil'' ve ''Yedek'' personel belirlenir. Başvuru esnasında verilen bilgilerden başvuru sahipleri sorumludur. Herhangi bir hatalı bildirim halinde başvuru hakkı kaybolur.

No

Kriter Açıklaması

Kriter Puanı

1

Daha Önce Erasmus Hareketliliğinden faydalanmamış olmak

10

2

Bir önceki Erasmus döneminde programdan faydalanmış ise

-10

3

İki önceki Erasmus döneminde programdan faydalanmış ise

-7

4

Üç ve daha önceki Erasmus dönemlerinde programdan faydalanmış ise

-5

5

Daha önce Erasmus Programından faydalanmaya hak kazandığı halde "meşru gerekçe göstermektsizin veya süresinde hakkından feragat etmeksizin" hareketliliğini iptal etmiş ise

-10

6

Ön kabul alınmamış bir yükseköğretim kurumundan kabul mektubu ile başvurmak (Marche Polytechnic University, İtalya dışında bir üniversite)

10

7

Üniversitemizde 5-10 yıl arası çalışmış olmak

3

8

Üniversitemizde 10 yıldan fazla çalışmak olmak

5

9

Öğrenim Seviyesi Ön Lisans

2

10

Öğrenim Seviyesi Lisans

3

11

Öğrenim Seviyesi Yüksek Lisans

4

12

Öğrenim Seviyesi Doktora

5

13

ÜDS, KPDS, YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından kabul edilen yabancı dil sınav (TOEFL vb.) sonucunu belgeleyen personele; belgelediği puanın %30'u verilir.

Maks. 30

Yapılan sıralamada eşitlik olması halinde, eşitlik bozulana kadar sırasıyla aşağıdaki öncelikler uygulanır;

1. Erasmus+ Personel hareketliliği daha az gerçekleşen birim personeline (Fakülte, Daire Başkanlığı olarak değerlendirilecektir.)

2. Onsekiz Mart Üniversitesi'ndeki hizmet süresi daha fazla olan personele

 

HİBESİZ HAREKETLİLİK FAALİYETİ

Erasmus Hareketlilik Faaliyetlerinden Hibesiz olarak faydalanmak da mümkündür.  Bu konuda ayrıntılı bilgiyi Erasmus Birimimiz ile kontak kurarak edinebilirsiniz. erasmuspersonel@comu.edu.tr

ENGELLİLER İÇİN EKSTRA HİBE

Erasmus Hareketlilik Programından yararlanmak üzere seçilmiş personelin hareketlilik esnasında duyacağı sağlık gereksinimlerine yönelik olarak ekstra hibe sağlanabilmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi Erasmus Birimimiz ile kontak kurarak edinebilirsiniz. erasmuspersonel@comu.edu.tr