Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü

Sık Sorulan Sorular

STAJ HAREKETLİLİĞİ SIK SORULAN SORULAR

Yerleştirme (Öğrenci Staj Hareketliliği) nedir?
Bu hareketlilik türü, 2014-2021 yılları arasında Erasmus+ Yükseköğretim çatısı altında ''Erasmus+ öğrenci staj hareketliliği'' adı altında sürdürülecektir.

''Yerleştirme'' bir yararlanıcının başka bir katılımcı ülkede ortak bir işletme veya organizasyon bünyesinde mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir.

Müfredat kapsamında herhangi bir staj programım yok,yine de ERASMUS Öğrenci Staj Hareketliliği Programından faydalanabilir miyim?
Evet. Öğrenci Staj Hareketliliği Programı zorunlu ya da zorunlu olmayan tüm stajları kapsamaktadır.

Staj Programının süresi nedir?
Ön lisans/lisans/yükseklisans/doktora öğrencileri için en az 2 ay, en fazla 12 ay olmak üzere staj hareketliliği gerçekleşebilmektedir.

Staj hareketliliğinden faydalanabilmem için hangi kriterlere sahip olmam gerekiyor?
Staj hareketliliğinden faydalanabilmeniz için lisans seviyesinde en az 2.20 , lisansüstü seviyesinde en az 2.50 not ortalamasına sahip olmanız gerekiyor. Genel başarı notu hesaplanırken not ortalaması % 50; dil başarısı % 50 etki edecektir. Öğrenciler mezuniyetten önceki yıllarında da Erasmus+ staj başvurusu yapıp, mezuniyeti takip eden ilk yıl içerisinde staj yapabilmektedirler.

Daha önce ERASMUS Öğrenim Hareketliliğinden faydalandım. Staj Hareketliliğinden faydalanarak bir kez daha ERASMUS öğrencisi olabilir miyim?
Evet. ERASMUS+ programından öğrenim ve staj olmak üzere her öğrenim seviyesinde toplamda 12 ay faydalanabilirsiniz. Daha önce programdan aynı öğrenim kademesi içinde yararlanmış öğrencilerin başvurularında her hareketlilik için -10 puan düşüş gerçekleştirilir.