Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü

Ogrenim - Donerken ve Donuste Yapilacak Islemler

ERASMUS PROGRAMI
ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ 
 
DÖNÜŞ İŞLEMLERİ 

 


Erasmus hibenizin 2. taksidini alabilmeniz ve ders saydırma işlemine başlayabilmeniz için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir: 

1. Certificate of Attendance 
Certificate of Attendance Belgesi gittiğiniz üniversitede bulunduğunuz süre aralığını belirten, kurum onaylı, ilgili üniversitede eğitim aldığınıza dair belgedir.  Bu formun gittiğiniz kurumda doldurulmasını ve onaylanmasını sağlayınız. Dönüşünüzde ÇOMÜ Erasmus Birimi'ne getiriniz. 
Certificate of Attendance formuna  GEREKLİ BELGELER sayfasından ulaşabilirsiniz. 

2. ECTS Transcript of Records
Öğrenim sözleşmesinde yer alan tüm derslerin not karşılıklarını belgeleyen ve gidilen kurum tarafından onaylanmış transkriptin aslını, dönmeden önce elden teslim almanızı öneririz. Posta ile gönderilecek transkriptler için ofisimizin adresini vermenizi ve gönderilmesi konusunda takibi kendilerinin yapmalarını rica ederiz. Karşı kurumlar email yoluyla taranmış transkriptleri de ofisimize iletebilirler. Eğer transkriptinizi elden aldıysanız diğer belgelerle beraber Erasmus Birimi'ne getiriniz. 

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri eğer ders almamışlarsa;
  • Learning Agreement formunun  After Mobility kısmı doldurularak getirilebilir ya da 
  • Danışman hocasından / Erasmus Ofisinden alacağı, öğrencinin 30 ECTS'lik yüksek lisans / doktora çalışmasını orada gerçekleştirdiğine dair mektup yeterli olacaktır. 
 
3. Öğrenci Raporu
Dönüş belgeleri ofise iletildikten sonra öğrencilerin Hareketlilik Aracını (Mobility Tool) kullanarak  çevrimiçi AB anketini (EU Survey) doldurmaları gerekmektedir. Öğrencilere bu konuda bir mail ve link gönderilecektir. Gönderilen linke tıklayarak istenen bilgileri doldurunuz. Rapor doldurulmadan ikinci ödemeler gerçekleştirilmeyecektir.
 
4. Çevirimiçi dil sınavı (OLS) : Faaliyetlerini tamamlayan öğrencilerin OLS sistemi üzerinden dil sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Sınav ile ilgili herhangi bir belgenin ofise getirilmesine gerek yoktur.  Sınav tamamlanmadan ikinci ödemeler gerçekleştirilmeyecektir.
 
 
DİĞER ÖNEMLİ NOTLAR 
 
Erasmus programında başarılı olan öğrenciler
Avrupa'da aldığı dersleri başaran öğrenci hiçbir dönem kaybı yaşamadan bir sonraki döneme geçer yada mezun olur.

Erasmus programında başarısız olan öğrenciler
Avrupa'da aldığı derslerden başarılı olamayan öğrenci için, Fakulte /Yüksek Okul Yönetim Kurulu başarılı olmadığı ders için bir sonraki dönem hangi ders(ler)i alması gerektiği konusunda bir karar alır ve bu kararı Öğrenci İşleri Başkanlığına gönderir, öğrenciyi bilgilendirir.
 
Learning Agreement'ta belirlenen ders programının en az 2/3'ünde başarılı olamayan (20 ECTS kredisi getiremeyen) öğrencinin kalan ödemesinin yapılması konusunda bölüm koordinatörlükleri değerlendirme yapacaktır. 
 
ÇOMÜ TRANSKRİPTİNİN HAZIRLANMASI 
 
Akademik Birim Koordinatörü bu transkriptin Akademik Birim Yönetim Kurulu'nca görüşülmesini sağlar ve alınan kararı Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına yollar.
 
Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı Erasmus öğrencisinin transkriptini hazırlarken o dönem aldığı dersler kısmında, öğrencinin Erasmus öğrencisi olduğunu belirtir ve Avrupa'daki kurumda aldığı derslerin orijinal isimlerini ve ECTS kredilerini gösterir.

ECTS notlarına karşılık gelen ÇOMÜ notları aşağıdaki gibidir:
 
 ECTS Notları ÇOMÜ Notları                                                                                                                                       
 A  AA
 B  BA
 C  BB 
 D  CB 
 E  CC
 FX  FD 
 F  FF