Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü

Gitmeden Önce Yapılacaklar

GİTMEDEN ÖNCE YAPILACAKLAR

İLK ADIM
Erasmus Birimi karşı kuruma yazarak bir Confirmation Letter gönderecek ve Erasmus staj öğrencisi olarak sizin seçildiğinizi bildirecektir. Bu nedenle erasmusogrenimcomu.edu.tr e-posta adresimize, seçilmiş olduğunuz kuruluşun e-posta detaylarını iletiniz. Evsahibi kurum sizden Başvuru Formu, Konaklama Formu vb. doldurmanızı isteyebilir.

TRAINING AGREEMENT
Training Agreement formu indirilerek doldurulmalıdır. Çalışma programı, beceri, yeterlilikler, usta öğreticilik ve tanınma vs. belirtilmelidir. Kalite Taahhüdü, tarafların rol ve yükümlülüklerini tanımlayan standart belgedir. Bu formu doldurulması sırasında Erasmus Birimi ve Akademik Bölüm Koordinatörleri yardımcı olacaktır. Form hazırlandıktan sonra evsahibi kurum, öğrenci ve ÇOMÜ (akademik Erasmus koordinatörü) tarafından imzalanır.

Bazı anlaşmalar aracı kurumlar ile gerçekleştirilmiştir. Bu durumda aracı kurum öğrencinin staj yapacağı kurumu ayarlar, Training Agreement'in yapılmasında yardımcı olur.

LETTER OF ACCEPTANCE
Ev sahibi kurum size staj programına kabul edildiğinizi bildiren bir Acceptance Letter gönderecektir.

KONAKLAMA
Eğer anlaşma aracı kurum ile yapılmış ise, aracı kurum konaklama yerlerini ayarlar. Eğer direkt olarak evsahibi kurum ile yapılmışsa, evsahibi kurumun önerdiği konaklama önerilere göre öğrenci Akademik Bölüm Koordinatörünün desteği ile konaklama yeri ayarlanır. Konaklama ücreti kendine verilen hibe desteği ile ve kendi bütçe stratejisine göre öğrenci tarafından karşılanır.

HAVAALANINDAN KARŞILAMA
Aracı kurumlar çoğu zaman havaalanında karşılama, konaklama yerlerine yerleştirme konusunda yardımcı olurlar. Ancak bu yapılacak anlaşmaya bağlıdır. Her kurum bu hizmeti vermeyebilir.

BANKA HESABI
T. C. Ziraat Bankası'nın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki herhangi bir şubesinden Euro Hesabı açtırınız. Yurt dışında kolay para transferi yapabilmek ve hesabınızı kontrol edebilmek için internet bankacılığı kullanımınızı aktif hale getiriniz ve gideceğiniz ülkeye göre size en uygun para transferi vb. işlemleri konusunda gerekli önlemlerinizi alınız.

BİLGİ FORMU
Bilgi Formu'nu indirip bilgisayarda doldurarak Erasmus Birimi'ne iletiniz. Formda kişisel bilgilerinizin yanı sıra, T.C. Ziraat Bankası'nda açtıracağınız Euro Hesabının da detayları istenmektedir. Bu hesap hibenizin ödenmesi için gereklidir.

OLS -  ONLINE LINGUISTIC SUPPORT SINAVI
Gitmeden önce belgelerinizin tesliminin ardından online olarak OLS'ye (Dil Seviye Tespit Sınavına) girmeniz gerekmektedir. Konuyla ilgili olarak size Erasmus Ofisi tarafından link gönderilecektir. 


PASAPORT
Gri Pasaport; 3 aydan kısa süreli olan Erasmus+ Staj Hareketliliğinde yararlanılmaktadır.
Gri Pasaport ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: http://iro.comu.edu.tr/ogrenciler-icin-hizmet-pasaportu.html​

ERASMUS BİRİMİNE GETİRİLECEKLER

  • Bilgi Formu
  • Niyet Mektubu (Letter of Intent)
  • Kabul Mektubu (Letter of Acceptance)(Karşı kurum tarafından hazırlanacaktır.)
  • Training Agreement
  • Sigorta poliçenizin kopyası (Sağlık + Mesuliyet Sigortası)
  • Sağlık Sigorta beyanı
  • Pasaport - Vize fotokopisi (Gri pasaport alacak arkadaşlar için sözleşme sonrası yapılacaktır.)


SÖZLEŞME
Staj Hareketliliği Hibe Sözleşmesi Erasmus Birimi tarafından hazırlanacaktır. Sözleşme iki kopya halinde hazırlanır, bir kopya Erasmus Birimi'nde, bir kopya da öğrencide kalır.

SİGORTA
Öğrencilerin gitmeden önce sağlık ve mesuliyet sigortalarını yaptırması gerekmektedir. Sağlık sigortası vize alacak kişilerin vize işlemleri sırasında da gerekli olmaktadır. Öncelikle gidilecek ülkenin Konsolosluğu ile ilişkiye geçilip ne tür bir sigorta istedikleri öğrenilmelidir. Vize için zaman zaman farklı koşullarda sigorta istenmektedir.

Mesuliyet (Liability) sigortası ise staj yaptığınız kurumda doğabilecek hasarlara karşı yapılmaktadır. Sigortaların birer fotokopileri Erasmus Birimi'ne bırakılmalıdır.Sigorta şirketinden sigorta poliçelerinin İNGİLİZCE kopyalarını da isteyiniz.

COMU – ERASMUS ESN TOPLULUĞU
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Erasmus öğrencilerinin oluşturduğu öğrenci grubuna aşağıdaki email adresinden ulaşabilirsiniz:

esncanakkaleesnturkiye.org

 

Süreç ile ilgili sorularınız için: erasmusogrenimcomu.edu.tr