Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü

Gitmeden Önce Yapılacaklar

GİTMEDEN ÖNCE YAPILACAKLAR

İLK ADIM

Erasmus Birimi karşı kuruma yazarak bir Confirmation Letter gönderecek ve Erasmus staj öğrencisi olarak sizin seçildiğinizi bildirecektir. Bu nedenle erasmusogrenimcomu.edu.tr e-posta adresimize, seçilmiş olduğunuz kuruluşun e-posta detaylarını iletiniz. Evsahibi kurum sizden Başvuru Formu, Konaklama Formu vb. doldurmanızı isteyebilir.

TRAINING AGREEMENT


Training Agreement     formu indirilerek doldurulmalıdır. Çalışma programı, beceri, yeterlilikler, usta öğreticilik ve tanınma vs. belirtilmelidir. Kalite Taahhüdü, tarafların rol ve yükümlülüklerini tanımlayan standart belgedir. Bu formu doldurulması sırasında Erasmus Birimi ve Akademik Bölüm Koordinatörleri yardımcı olacaktır. Form hazırlandıktan sonra evsahibi kurum, öğrenci ve ÇOMÜ (akademik Erasmus koordinatörü) tarafından imzalanır.

Bazı anlaşmalar aracı kurumlar ile gerçekleştirilmiştir. Bu durumda aracı kurum öğrencinin staj yapacağı kurumu ayarlar, Training Agreement'in yapılmasında yardımcı olur.

ACCEPTANCE LETTER

Ev sahibi kurum size staj programına kabul edildiğinizi bildiren bir Acceptance Letter gönderecektir.

KONAKLAMA

Eğer anlaşma aracı kurum ile yapılmış ise, aracı kurum konaklama yerlerini ayarlar. Eğer direkt olarak evsahibi kurum ile yapılmışsa, evsahibi kurumun önerdiği konaklama önerilere göre öğrenci Akademik Bölüm Koordinatörünün desteği ile konaklama yeri ayarlanır. Konaklama ücreti kendine verilen hibe desteği ile ve kendi bütçe stratejisine göre öğrenci tarafından karşılanır.

HAVAALANINDAN KARŞILAMA

Aracı kurumlar çoğu zaman havaalanında karşılama, konaklama yerlerine yerleştirme konusunda yardımcı olurlar. Ancak bu yapılacak anlaşmaya bağlıdır. Her kurum bu hizmeti vermeyebilir

BANKA HESABI

T. C. Ziraat Bankası'nın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki herhangi bir şubesinden Euro Hesabı açtırınız. Yurt dışında kolay para transferi yapabilmek ve hesabınızı kontrol edebilmek için internet bankacılığı kullanımınızı aktif hale getiriniz ve gideceğiniz ülkeye göre size en uygun para transferi vb. işlemleri konusunda gerekli önlemlerinizi alınız.

BİLGİ FORMU

Bilgi Formu'nu indirip bilgisayarda doldurarak Erasmus Birimi'ne iletiniz. Formda kişisel bilgilerinizin yanı sıra, T.C. Ziraat Bankası'nda açtıracağınız Euro Hesabının da detayları istenmektedir. Bu hesap hibenizin ödenmesi için gereklidir.

 

OLS -  ONLINE LINGUISTIC SUPPORT SINAVI

Gitmeden önce belgelerinizin tesliminin ardından online olarak OLS'ye (Dil Seviye Tespit Sınavına) girmeniz gerekmektedir.  Konuyla ilgili olarak size Erasmus Ofisi tarafından link gönderilecektir. 


PASAPORT

Gri Pasaport; 3 aydan kısa süreli olan Erasmus Staj Hareketliliğinde yararlanılmaktadır.

Gri pasaport çıkartılması için :
2 fotoğrafınızı ve daha önce pasaportunuz olup olmadığı konusunda bilgiyi Erasmus Birimine iletiniz.

Erasmus Birimi tarafından Gri pasaport formunuz doldurulacak ve hazır olduğunda size bildirilecektir.

Gri pasaport formunu Erasmus Biriminden alarak Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne aşağıdaki belgelerle birlikte şahsen başvurmanız gerekmektedir.

• Gri pasaport başvuru formu ( Erasmus Biriminden temin edilecektir)
• 3 Resim
• Nüfus cüzdanının aslı
• Cüzdan bedeli (Yaklaşık 72 TL, Vergi Dairesi, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası'ndan yatırabilirsiniz. Hizmet pasaportu / Gri Pasaport cüzdan bedeli / harcı olarak belirtmeniz yeterlidir. Dekontun mutlaka mühürlü ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. ) 
• Daha önce alınmış pasaportunuz varsa pasaportunuz

Eğer daha önceden alınmış Pasaportunuz (Umumi Pasaport) varsa, Gri Pasaportunuzu (Hizmet Pasaportu) alırken Bordu Pasaportunuzu Emniyet Müdürlüğü'ne vermeniz gerekir. Ancak, dönüşte Gri Pasaportu teslim eder ve yeniden umumi Pasaportunuzu geri alabilirsiniz. Hareketliliğiniz bitiminde mutlaka Gri Pasaportunuzu ofisimize iade etmeniz gerekmektedir. Etmeme durumunda yasal işlem yapılabilir. 

 

Süre : Hizmet pasaportuna vize istemeyen ülkelerde en erken 15 gün, vize isteyen ülkelerde en fazla 25 gün önce başvurulabilir. 

 

Fotoğraf : Fotoğrafların yeni pasaport kanuna göre biometrik olarak çekilmiş olması gerekmektedir. Üniversiteye vereceğiniz fotoğraflar ile Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'ne vereceğiniz diğer 3 fotoğrafın aynı olması gerekmektedir. 

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü
Adres : Lise Caddesi, No:13, 17100, Çanakkale
Tel : 0.286.217 52 60 – 64
Tel: 0.505.318 17 00 – 01
Faks: 0.286.217 37 63
e-posta: poliscanakkale.pol.tr 

ERASMUS BİRİMİNE GETİRİLECEKLER
Aşağıdaki belgeleri bir poşet dosya içinde eksiksiz olarak Erasmus Birimi'ne getiriniz.
 

  • Bilgi Formu
  • Niyet Mektubu (Letter of Intent)
  • Kabul Mektubu (Acceptance Letter)
  • Training Agreement
  • Sigorta poliçenizin kopyası (Sağlık + Mesuliyet Sigortası)
  • Sağlık Sigorta beyanı
  • Pasaport - Vize fotokopisi (Gri pasaport alacak arkadaşlar için sözleşme sonrası yapılacaktır)


SÖZLEŞME

Yerleştirme SözleşmesiErasmus Erasmus Birimi tarafından hazırlanacaktır. Sözleşme iki kopya halinde hazırlanır, bir kopya Erasmus Birimi'nde, bir kopya da öğrencide kalır.

SİGORTA

Öğrencilerin gitmeden önce sağlık ve mesuliyet sigortalarını yaptırması gerekmektedir. Sağlık sigortası vize alacak kişilerin vize işlemleri sırasında da gerekli olmaktadır. Öncelikle gidilecek ülkenin Konsolosluğu ile ilişkiye geçilip ne tür bir sigorta istedikleri öğrenilmelidir. Vize için zaman zaman farklı koşullarda sigorta istenmektedir. Mesuliyet (Liability) sigortası ise staj yaptığınız kurumda doğabilecek hasarlara karşı yapılmaktadır. Sigortaların birer fotokopileri Erasmus Birimi'ne bırakılmalıdır.Sigorta şirketinden sigorta poliçelerinin İNGİLİZCE kopyalarını da isteyiniz.

COMU – ERASMUS ESN TOPLULUĞU

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Erasmus öğrencilerinin oluşturduğu öğrenci grubuna aşağıdaki email adresinden ulaşabilirsiniz:

esncanakkaleesnturkiye.org

ERASMUS REHBERİ WEB SİTESİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden bağımsız olan, ancak Erasmus öğrencilerin bilgi ve deneyim paylaştıkları siteyi ziyaret edebilirsiniz.
www.erasmusrehberi.com

Ekler

Bilgi Formu.doc
Staj Sağlık Sigorta Beyanı.doc
Training Agreement.docx